Oczepiny weselne - hit czy kit?

Data dodania: 20-10-2018

Oczepiny są starodawną słowiańską tradycją zarezerwowaną wyłącznie dla ceremonii weselnej. W dawnych czasach wszelkie zabawy tematyczne pełne były tego rodzaju obrzędów. Miały one podkreślić wyjątkowy charakter tej uroczystości, dodać jej jakiegoś akcentu. Przejście ze stanu wolnego w zamężny, to przede wszystkim dla słowiańskiej panny młodej wyjątkowe wydarzenie, podczas którego przechodzi ona spod opieki ojca w opiekę męża.

Od tej pory zmianie ulegną jej dotychczasowe obowiązki, sposób ubierania się, zachowania, prawa, a także obyczaje. Wszystkiemu temu początek będą dawały wszelkie tradycyjne obrządki weselne, między innymi przeżywane w trakcie oczepin.

Tradycja odbywania oczepin podczas zabawy weselnej przetrwała aż po dziś dzień, choć oczywiście zmianie uległy nieco zabawy oczepinowe. Zostały one zaadaptowane do bardziej współczesnych warunków. Istotą oczepin jest nieco brutalne oderwanie państwa młodych od gruchania podczas wesela i uświadomienie im, że wejście w związek małżeński w sposób oficjalny oznacza też oficjalne zobowiązania wobec zgromadzonych gości. Niestety, na niektórych weselach, za sprawą zbyt kreatywnych wodzirejów, oczepiny przybierają bardzo seksistowski obrót. Jest w nich nieco zbyt dużo niesmacznej erotyki - kobiety zdejmujące biustonosze na czas, czy moszczenie się na kolanach faceta trzymającego na nich balon tak intensywnie, aż balon pęknie. Dodajmy - obcego faceta.

W skład oczepin ślubnych wchodzą też zabawy prorokujące, ile dzieci będzie miała para młoda, klasyczny pociąg, no i oczywiście - rzucanie bukietu ślubnego. Ta z zaproszonych panien, która go złapie, będzie już niebawem planowałą własny ślub.

O ile oczepiny nie przybierają formy rywalizacji pod tytułem “który z wodzirejów ma najbardziej autorski i zwariowany program zabawy”, o tyle można świetnie się bawić o północy na takim tradycyjnym weselu - i nieco oderwać się od tańców i picia. Warto jednak, aby państwo młodzi znali program tych zabaw i dokładnie go omówili oraz przedyskutowali, by uniknąć niezręcznych sytuacji, podczas których niektóre osoby mogą poczuć się urażone niestosownością zabawy, czy wręcz nie będą chciały brać w niej udziału.

Portal ślubny - zespoły weselne, domy weselne oraz organizacja wesel

Partnerzy: Rolety dzień noc Kielce

Jeżeli nie ubłagalnie zbliża się termin Twojego wesela, a Ty jesteś jeszcze w proszku, koniecznie zapoznaj się z naszymi artykułami poradnikowi, które zapewne pomogą Ci wybrać odpowiedni dom weselny, zdecydować czy chcesz aby gości zabawiał zespół weselny czy może jednak DJ. To tylko dwie z wielu innych spraw do załatwienia. Z nami nie zapomnisz o nawet najdrobniejszym szczególe! Portal ślubny dla przyszłych nowożeńców zapewni odpowiednią wiedzę z zakresu branży weselnej!