Ile dać w kopercie na ślub?

Data dodania: 11-09-2018

Organizacja ślubu to odwieczne dylematy nie tylko dla stron organizujących, ale także dla strony zaproszonej na ceremonię i późniejsze wesele. Wręczanie państwu młodym upominków jest nieobowiązkowe w tym dniu, jednak w dobrym tonie jest nie przychodzić na ślub z pustymi rękami. Często goście decydują się po prostu wręczyć kopertę z pieniędzmi zamiast prezentu – to rodzi jednak problem, jaka kwota gotówki jest uznawana za wystarczającą na ślub?

Niestety, w tej kwestii nie ma jakichkolwiek jasnych przepisów czy wytycznych. Wszelkie podręczniki savoir-vivre’u podają, aby każdy dawał wedle swoich możliwości. Jak jednak wiadomo, dla jednej osoby sto złotych w kopercie będzie szczytem finansowych możliwości. Z kolei od osoby bardzo zamożnej będzie się oczekiwało raczej ponadprzeciętnej wysokości koperty, co niekoniecznie może się zgadzać z przekonaniami tejże osoby. Jak pogodzić w tej kwestii interesy państwa młodych i uczestników wesela, aby żadna ze stron nie poczuła się pokrzywdzona?

Koszt organizacji przyjęcia weselnego dla jednego gościa to zwykle od 100 do 300 złotych za „talerzyk". Przyjęło się więc za zasadne, aby zwrócić państwo młodym koszty organizacji wesela przynajmniej w tej kwestii. Co jednak w przypadku, gdy zaproszeni jesteśmy wraz z małżonkiem i dziećmi? Czy kwota w kopercie powinna zostać przemnożona o liczbę zaproszonych osób? Czy może powinno się wówczas wręczyć jedną, bardziej pokaźną kopertę od wszystkich członków rodziny? Tu również nie ma jednej reguły.

Każdy uczestnik wesela powinien przekalkulować swoje możliwości finansowe i dopiero wówczas wkładać pieniądze do koperty. Jeśli koniecznie chcemy zaakcentować państwu młodym, że to od nas dostali tę konkretną sumę, możemy do pieniędzy dołączyć kartkę z życzeniami. W lepszym tonie jest jednak pozostawienie anonimowej koperty i dołączenie jej do bukietu kwiatów. A wysokość koperty? Niech będzie ona wypadkową tego, jak ważni są dla nas młodzi, na ile nas stać, by dać taki prezent bez wyrzeczeń dla własnej rodziny, ile uważamy za stosowne. Zarówno zbyt niska kwota, na przykład 10 złotych, jest niewłaściwa, jak i zbyt wysoka. Wesele ma być przede wszystkim okazją do zabawy, a nie do pokazania siebie i prezentowania swojej zasobności.

Portal ślubny - zespoły weselne, domy weselne oraz organizacja wesel

Partnerzy: Rolety dzień noc Kielce

Jeżeli nie ubłagalnie zbliża się termin Twojego wesela, a Ty jesteś jeszcze w proszku, koniecznie zapoznaj się z naszymi artykułami poradnikowi, które zapewne pomogą Ci wybrać odpowiedni dom weselny, zdecydować czy chcesz aby gości zabawiał zespół weselny czy może jednak DJ. To tylko dwie z wielu innych spraw do załatwienia. Z nami nie zapomnisz o nawet najdrobniejszym szczególe! Portal ślubny dla przyszłych nowożeńców zapewni odpowiednią wiedzę z zakresu branży weselnej!